II Rajd Kościuszkowski PTTK, 10.IX.2011 - A.Sochacki

II Rajd Kościuszkowski PTTK, 10.IX.2011

Patronat Honorowy: Burmistrz StaszowaLink do zdjęć

W sobotę 10 września 2011 roku z Rynku w Staszowie o godz. 10.30 ok. 37 osób wyruszyło na trasę II Rajdu Kościuszkowskiego PTTK. Byli to członkowie Koła PTTK oraz uczniowie Gimnazjum z Rytwian, SP Nr. 1 w Staszowie i Gimnazjum Nr.2 w Staszowie.

Pierwszy odpoczynek urządziliśmy przy ruinach zamku w Rytwianach, gdzie uczestnicy rajdu zapoznali się z historią XV wiecznego zamku oraz dziejami Rytwian jako posiadłości rodu Radziwiłłów. Z Rytwian leśnym duktem udaliśmy się do Strużek, gdzie na leśnym parkingu dołączyła do nas grupa ze Szkoły Podstawowej w Oleśnicy. Mijając rezerwat „Zamczysko” dotarliśmy do Turska Małego. Tu miła niespodzianka - dołączyli do nas na rowerach Burmistrz Połańca Jacek Tarnowski oraz prezes Towarzystwa Kościuszkowskiego Radosław Matusiewicz. Tak więc do Kopca Kościuszki o godz. 13.35 dotarło nas ponad 60 osób. Wszyscy uczestnicy skupili się wokół ogniska piekąc kiełbaski. Następnie Andrzej Wawrylak zapoznał uczestników z historią miejsca, gdzie 5 maja 1794 r. Tadeusz Kościuszko założył warowny obóz, a 7 maja 1794 r. wydał uniwersał zwany połanieckim. Usypany w 1917 roku kopiec w setną rocznicę jego śmierci sławi imię i czyny wielkiego generała.

U podnóża kopca konkurs wiedzy o Tadeuszu Kościuszce poprowadził Sławomir Migalski. Pytania były trudne, więc sprawiły młodym rowerzystom sporo kłopotu. W konkursie brały udział cztery drużyny – uczniowie szkół biorących udział w rajdzie. I miejsce zajęła drużyna z Oleśnicy, w której Krzysiu nie miał sobie równych, a Klaudia i Tomek dzielnie mu wtórowali. Nagrody uczestnikom konkursu wręczył Burmistrz Jacek Tarnowski.

Po emocjach konkursowych i odpoczynku ruszyliśmy w drogę powrotną. W Wilkowej pożegnaliśmy uczestników z Oleśnicy i pojechaliśmy dalej do Staszowa. Pogoda nam dopisała, a wrażenia pozostaną na długo. Szczególne gratulacje należą się dzieciom i młodzieży, które pomimo dużego zmęczenia pokonały ponad 55 kilometrową trasę poznając uroki naszego regionu i jego historię.

II Rowerowy Rajd Kościuszkowski PTTK został zorganizowany przez Koło Grodzkie PTTK w Staszowie, Urząd Miasta i Gminy w Staszowie, Urząd Miasta i Gminy w Połańcu oraz Towarzystwo Kościuszkowskie w Połańcu

Długość trasy ok. 55 km. Przebieg: Staszów Rynek – Rytwiany – Strużki - Tursko Małe – Połaniec – Zrębin – Wilkowa - Sichów Mały – Rytwiany – Staszów. Komandorem Rajdu był Andrzej Wawrylak, a o trasy rowerowe zadbał Roman Bieniaszewski z Katarzyną Skazińską i Kingą Kozieł.

Tekst i zdjęcia:

Andrzej Sochacki

1. Odprawa na Rynku w Staszowie

2. Wyjazd z Rynku ulicą Rytwiańską

3. Na ul. Szpitalnej

4. Na moście

5. Most na Czarnej

6. W Rytwianach przy ruinach zamku

7. Kasia już przy Kopcu Kościuszki

8. Wspólne ognisko w Połańcu

9. Podziękowania

10.Wspólne zdjęcie przy Kopcu Kościuszki

Pingbacki

Pingbacki zamknięte

                   
Subskrybuj nasze wpisy
September 2011
SunMonTueWedThuFriSat
August 2011 October 2011
    123
45678910
11121314151617
18192021222324
252627282930 

Czy jeździsz w kasku rowerowym?x

#{title}

#{text}

#{close}
warning

#{title}

#{text}

#{close}
warning

#{title}

#{text}

#{close}
warning

#{title}

#{text}

#{close}
warning

#{title}

#{text}

#{title}

#{text}