Ponad 700 uczestników przyjechało nad jezioro Niegocin aby wziąć udział w 62 Centralnym Zlocie Turystów Kolarzy PTTK „ MAZURY 2013”. Zlot odbył się w Wilkasach k/Giżycka w dniach 10.08 – 17.08.2013r.
Z Koła Grodzkiego PTTK w Staszowie na zlot pojechało 8 osób. W sobotę, pierwszy dzień zlotu uczestnicy zostali zarejestrowani i zakwaterowani w ośrodkach AZS i PTTK.
Sobotni wieczór zakończył się koncertem muzyki szantowej połączonej z zabawą.
W niedzielę rano, jeszcze przed otwarciem zlotu pojechaliśmy na pierwszą trasę wokół jeziora Niegocin. Malownicza 40 km trasa to: Wilkasy-Giżycko-Rydzewo-Bogaczewo-Wilkasy. O czasie dotarliśmy na otwarcie zlotu.
Uroczyste otwarcie 62 Centralnego Zlotu Turystów Kolarzy PTTK „ Mazury 2013” odbyło się w niedzielę 11.08.2013 o godz11.00. Komandorzlotu Stanisław Janowicz serdecznie przywitał zlotowiczów i zaproszonych gości. W zlocie uczestniczyło wiele klubów PTTK, stowarzyszeń kolarskich, i rowerzystów z Polski i zagranicy. Po otwarciu wspólnie z wszystkimi uczestnikami zlotu pojechaliśmy ścieżką rowerową do Giżycka. Po drodze, przy Krzyżu Brunona zostało wykonanie wspólne zdjęcie uczestników. W drodze na plażę przejechaliśmy przez most obrotowy na kanale Łuczyńskim z 1860 r. łączącym jezioro Niegocin i Kisajno
W Giżycku na plaży nad jeziorem Niegocin odbył się festyn „GIŻYCKIE ŚWIĘTO ROWERÓW” dla uczestników, turystów i mieszkańców. Z plaży pojechaliśmy zobaczyć miasto i zwiedzić twierdzę Boyen w Giżycku.Twierdza Boyen wzniesiona w latach 1844-1856 jest doskonale zachowanym przykładem pruskiej szkoły fortyfikacyjnej. Położona na zachód od Giżycka, pomiędzy dużymi jeziorami Niegocin i Kisajno, stanowiła główne ogniwo w łańcuchu umocnień zamykających od wschodu dostęp na teren państwa pruskiego. Po wojnie aż do roku 1957 zajęta była przez Wojsko Polskie. Obecnie teren twierdzy służy turystom i mieszkańcom.
W poniedziałek wraz z rowerami popłynęliśmy historycznym statkiem LOEWENTIN. Płynąc przez jezioro Niegocin, Kanał Łuczański ,Jezioro Kisajno, Jezioro Dargin i Jezioro Sztynorckie dotarliśmy do portu Sztynort. Tak więc, nasza trasa tym razem ok. 64 km wiodła ze Sztynortu przez Pozezdrze , Gołdopiwo,Śluza Przerwanki, Kruklanki, Nowe Sołdany, Kożuchy Wielkie, Sulimy i Giżycko. W Pozezdrzu na naszej trasie bunkier Himmlera z czasów II w.ś. a w Kruklankach zniszczony w 1945 r. potężny betonowy most kolejowy z 1908. Wieczorem dla chętnych odbył się turniej tenisowy oraz jak co dzień były wieczorne koncerty i spotkania towarzyskie w tawernach i kafejkach.
Ponieważ pogoda we wtorek zapowiadała się nieciekawa wybraliśmy się samochodem na zwiedzanie najciekawszych miejsc Mazur. Tak więc w drodze do Węgorzewa zatrzymaliśmy się przy cmentarzu wojennym z 1914- 1918 r. W Węgorzewie zwiedziliśmy zamek, port jachtowy i pojechaliśmy zobaczyć nie ukończoną historyczną budowę słynnego kanału mazurskiego z 1911 r. Nieukończona potężna śluza Leśniewo Górne i Dolne robi wrażenie. Kanał ze śluzami miał połączyć Mazurskie jeziora z Bałtykiem jednak, pomimo że prace zostały ukończone w 90 % ,po wojnie nie ukończono tej budowy. Następnie odwiedziliśmy Sanktuarium w Świętej Lipce. W skupieniu wysłuchaliśmy koncertu organowego w jednym z najbardziej znanych w Polsce sanktuariów Maryjnych. Świętolipska Bazylika pw. Nawiedzenia NM Panny wraz z obejściem krużgankowym i klasztorem jest jednym z najważniejszych barokowych zabytków w Polsce. Następną miejscowością naszej wycieczki był Reszel. Imponujący zamek biskupów warmińskich zbudowany w latach 1350-1401 oraz Most Gotycki murowany nad Sajną z XIV w. jak i fragmenty murów obronnych z XIV w czynią to miasteczko niezwykle atrakcyjnym.
Środowa trasa rowerowa o długości 80 km to Wilkasy, Jagodne, Ryn, Nakomiady, Gierłoż , Doba i Piękna Góra. W Rynie zwiedziliśmy zamek krzyżacki z 1393r. oraz mieliśmy okazję spróbować lokalnych wyrobów kuchni mazurskiej. Dalej w większości leśnymi piaszczystymi drogami dotarliśmy do Gierłoży, do Wilczego Szańca,kwatery głównej Adolfa Hitlera w latach 1941–1944. Wieczorem na odprawie członkowie zarządu PTTK w Staszowie wręczyli honorowe odznaki „ Znam Ziemię Staszowską” osobom szczególnie związanym z naszym klubem.
W czwartek część osób wróciła do Staszowa zwiedzając po drodze Zamek w Czersku i skansen w Magnuszewie, inni pojechali na zlotową trasę : Wilkasy - Rydzewo- Jagodne - Prażmowo - Szymonka - Woźnice - Mikołajki - Jezioro Tałty - Jezioro Łukajno - Nowa Wieś - Grabówka – Jezioro Jagodne - Bogaczewo - Wilkasy Ciekawa trasa o długości ponad 80 km. Jezioro eutroficzne Łukajno to położony na terenie Mazurskiego Parku Krajobrazowego, ok. 5 km od Mikołajek, w Krainie Wielkich Jezior Mazurskichrezerwat przyrody. Z uwagi na swoją wyjątkowo dużą wartość naukową, został on objęty ochroną międzynarodową jako rezerwat biosfery oraz wpisany na listę dziedzictwa przyrodniczego świata. Łuknajno to jezioro, szeroko rozlane na powierzchni 680 ha z największą w Europie kolonią łabędzia niemego. Znad jeziora drogami polnymi i szutrowymi wróciliśmy do bazy.
W piątek odwiedziliśmy jeszcze Giżycko, Piękną Górę, Niegocin, Wronki i Wilkasy. Trasa o długości 20 km pozwoliła nam podziwiać jeziora: Niegocin, Kisajno, Tajty i Duże Wilkasy.
62 Centralny Zlot Turystów Kolarzy PTTK w Wilkasach był doskonałą okazją poznania na rowerze „krainy 1000 jezior”, do nawiązania nowych przyjaźni, do aktywnego wypoczynku w tym pięknym zakątku naszego kraju. Do zobaczenia w przyszłym roku na kolejnym zlocie.
Tekst
Andrzej Sochacki