IX Rajd w 70 rocznicę tragedii Red. "ODWET" na Wiśniówce, 17.03.2012r. - A. Sochacki

IX Rajd w 70 rocznicę tragedii Red. "ODWET"   na Wiśniówce, 17.03.2012r. - A. Sochacki

Zgodnie z 9-cio letnią już tradycją, w sobotę 17 marca 2012 roku koło Grodzkie PTTK w Staszowie rozpoczęło sezon „rowerowy” rajdem „ Na Wiśniówkę „. Rajd był połączony z obchodami 70- tej rocznicy likwidacji tajnej centrali podziemnej gazety „Odwet” , gazety założonej przez W. Jasińskiego późniejszego dowódcy oddziału partyzanckiego „Jędrusie”. Grodzkie PTTK w Staszowie było inicjatorem i współorganizatorem uroczystości wraz z Zespołem Szkół w Czajkowie oraz Hufcem ZHP w Staszowie. Uczestnicy rajdu o godz. 10.20 wyjechali z Rynku w Staszowie spod tablicy PTTK. Przed godz. 11.00 siedemnastu uczestników rajdu dojechało do Wiśniówki, gdzie znajduje się pomnik poświęcony poległym partyzantom. Przy pomniku zgromadzili się przedstawiciele władz samorządowych, środowisk kombatanckich, instytucji publicznych i organizacji społecznych. Liczną grupę stanowili harcerze Staszowskiego Hufca imienia Tadeusza Kościuszki oraz członkowie Polskich Drużyn Strzeleckich ze Staszowa i Rytwian. Historię „Odwetu” i pomnika upamiętniającego poległych w Wiśniówce jego redaktorów przypomniał Andrzej Wawrylak, który jako współorganizator poprowadził uroczystości przy pomniku.

17 marca 1942 roku oddziały niemieckie otoczyły siedzibę redakcji podziemnej gazety ”Odwet” w Wiśniówce. Po zaciętej walce zginęli wszyscy obecni w niej konspiratorzy: redaktor gazety Bolesław Czub pseudonim ”Szary”, maszynopistka Karolina Stawiarz ”Lala” i dwóch łączników – Jan Sobieraj oraz Longin Zajączkowski. Śmierci cudem uniknął jeden z najsłynniejszych żołnierzy w szeregach „Jędrusiów” Zbigniew Kabata „Bobo”, który trzy dni przed „nalotem” został oddelegowany w okolice Iłży. Zbigniew Kabata żyje i mieszka w Kanadzie.

W imieniu Koła Grodzkiego PTTK wieniec pod pomnikiem złożył prezes Sławomir Migalski . Kwiaty i wieńce złożyli przedstawiciele władz samorządowych, szkół, organizacji społecznych i kombatanckich ,żołnierze oddziału „Jędrusie” jak też m.in. Janusz Dulęba – prezes staszowskiego Koła Światowego Związku Żołnierzy Armii Krajowej.

Po Apelu Poległych rowerzyści wraz z pozostałymi uczestnikami uroczystości udali się do Zespołu Szkół w Czajkowie. W szkole młodzież przedstawiła widowisko słowno-muzyczne w którym przypomniano sylwetki poległych redaktorów i łączników „Odwetu”. Tu też odbyła się msza Święta, której przewodniczył ks. W. Opiat, Dziekan Dekanatu Koprzywnica. W trakcie mszy odbyły się nominacje oficerskie i ślubowanie Drużyn Strzeleckich oraz okolicznościowe przemówienia zaproszonych gości.

Po uroczystościach rowerzyści wrócili do Staszowa około godziny 16.00 pokonując ponad 30 kilometrów przy pięknej wiosennej pogodzie.

Tekst i zdjęcia: Andrzej Sochacki


Pamiętaj o zapoznaniu się z regulaminem imprez!
Regulamin imprez

Powiązane Artykuły

Drygulec – Sery Sandomierskie
·< 1 min
Rajd Andrzejkowy 2024
·< 1 min
Pieszy Rajd Niepodległościowy 2024
·< 1 min
Kalendarz imprez w 2024 roku
·3 min