W niedzielę, 19 lipca członkowie Koła Grodzkiego PTTK w Staszowie wzięli udział w uroczystościach patriotycznych “ocalić od zapomnienia” w 71. rocznicę Akcji “Burza”.
Uroczystości połączone z mszą świętą polową odbyły się w Cebrze w gminie Bogoria. Na uroczystości zaprosili: Wójt Gminy Bogoria, Gminnny Ośrodke Kultury w Bogorii, Światowy Związek Żołnierzy koło AK w Sandomierzu, Sołtys i Rada Sołecka w Cebrze. Mszę świętą odprawił ks. Jerzy Kubik – proboszcz parafii pw. św. Mikołaja Biskupa w Kiełczynie. Okolicznościowe przemówienia wygłosili: starosta staszowski Michał Skotnicki i wójt gminy Bogoria.
Pomnik jest poświęcony żołnierzom AK poległym pod Cebrem 4 sierpnia 1944 roku, oraz żołnierzom Batalionów Chłopskich zamordowanym przez Niemców 5 sierpnia 1944r. Pomnik w miejscowości Ceber jest jedynym pomnikiem w Polsce, na którym widnieją tablice poświęcone żołnierzom Armii Krajowej i Batalionów Chłopskich. Po mszy świetej złożono kwiaty i zapalono znicze. W obchodach uczestniczyły też poczty sztandarowe związków kombatanckich, a także umundurowani członkowie Drużyn Strzeleckich i Grupy Rekonstrukcyjnej ze Staszowa. Po oficjalnych uroczystościach rozpoczęto rybny piknik nad stawami. Organizatorzy zapewnili poczęstunek dla wszystkich uczestników. Uroczystość zorganizował Gminny Ośrodek Kultury w Bogorii.
Z kart historii:
W nocy z 4 na 5 sierpnia kpt. Michał Mandziara "Siwy" z oddziałem 84 partyzantów-ochotników dowodzone przez ppor. Dionizego Mędrzyckiego "Redar" i ppor. Witolda Józefowskiego "Miś", zaatakował oddział niemiecki we wsi Ceber. Straty niemieckie wyniosły ok. 40 zabitych i 39 jeńców. Dwóch partyzantów zostało ciężko rannych - ppor. Adam Hamerski "Babinicz" i pchor. Leon Szymalski, którzy zmarli następnego dnia. Bitwa pod Cebrem była najbardziej udana i zwycięska bitwa 2 pp. Leg. AK i żołnierzy BCH. Po wycofaniu się ze wsi żołnierzy AK, w kilka godzin później, w ramach represji, zostali zamordowani przez Niemców: kpr. Józef Kućma ps. ,,Jodła” ur. w 1914 r., szer. Walenty Kućma ps. ,,Brzoza” ur. w 1923 r. i szer. Józef Gawlik ps. ,,Skała” ur. w 1923 r.
Trasa: Staszów- Kurozwęki-Wola Malkowska -Ceber-Przyborowice-Bogoria- Łaziska Wiśniowa- Staszów. Długość trasy ok. 55 km
Andrzej SOCHACKI