Rajd do Cebra - A. Sochacki

Rajd do Cebra - A. Sochacki

Od 7 lat Staszowskie koło PTTK organizuje ”Rajd do Cebra” -  rajd upamiętniający bitwę o Ceber.

Była to bitwa w ramach akcji Burza w 1944 r. Akcja Burza w Okręgu Radom-Kielce AK to część akcji wojskowejzorganizowanej i podjętej przez oddziały Armii Krajowej przeciw wojskom niemieckim w końcowej fazie okupacji niemieckiej. Akcja Burza w Okręgu Radom-Kielce AK rozpoczęła się 1 sierpnia i trwała do 6 października 1944. We wsi Ceber stacjonował tabor niemiecki i około 50 żołnierzy obsługujących tabor. W nocy z 4 na 5 sierpnia kpt. "Siwy" (Michał Mandziara) z oddziałem 84 ochotników III batalionu, zorganizowanym w 2 plutony, dowodzone przez ppr. "Redara" ( Dionizy Mędrzycki) i ppor. "Misia" (Witold Józefowski), zaatakował oddział niemiecki we wsi Ceber. Zdobyto dużo broni, amunicji, środków opatrunkowych, dwie duże kuchnie polowe oraz cenny tabor.  W akcji polegli : por. Hamerski Adam ps. "Babinicz", podchor. Szymalski Leon ps. "Sęp". Po wycofaniu się  żołnierzy AK 5 sierpnia 1944 roku w ramach represji zginęli:  kapr. Józef Kućma ps. "Jodła" ur. 1914 r.szer. Walenty Kućma ps. "Brzoza" ur. 1923 r. szer. Józef Gawlik ps. "Skała" ur. 1923 r.

Rowerzyści dojechali do Cebra przed godz. 16. O godz. 16.00 rozpoczęła się Msza Świeta, w której wzieli też udziął: Wójt Gminy Bogoria W. Brudek, Starosta A. Kruzel, Burmistrz Staszowa. R.Garczewski, Po mszy nastąpiło złożenie wieńców i kwiatów pod pomnikiem.

Uczestnicy Rajdu po poczęstunku  powrócili do Staszowa przez Wolę Malkowską, Czernicę i Kurozwęki. Trasa liczyła sobie 42 km a w rajdzie wzięło udział ponad 20 rowerzystów. Z okazji Rajdu została wydana okolicznościowa kartka, znaczek rajdowy i pieczątka.

Tekst i zdjęcia w galerii:

Andrzej Sochacki


Pamiętaj o zapoznaniu się z regulaminem imprez!
Regulamin imprez

Powiązane Artykuły

Drygulec – Sery Sandomierskie
·< 1 min
Rajd Andrzejkowy 2024
·< 1 min
Pieszy Rajd Niepodległościowy 2024
·< 1 min
Kalendarz imprez w 2024 roku
·3 min