Rajd do Warszawy, 10.VII.2011 - A.Sochacki

Rajd do Warszawy, 10.VII.2011 - A.Sochacki

Rajd do Warszawy, 10.VII.2011, Koło Grodzkie PTTK w Staszowie

Uczestnicy rajdu wyjechali z Rynku w Staszowie o 9.00. Pierwszy mały odpoczynek przy pałacu w Rytwianach gdzie do grupy dołączyli też inne osoby. Następnie pojechaliśmy przez Podborek do Oleśnicy. Tu czekała na nas 4-osobowa grupa młodzieży z Połańca co było miłą niespodzianką. W Pacanowie zwiedziliśmy Europejskie Centrum Bajki im. Koziołka Matołka. W tym wielofunkcyjnym obiekcie dla dzieci znajduje się biblioteka z czytelnią i księgarnią, sala kinowa i teatralna oraz sale warsztatowe. Budynek otaczają ogród zmysłów z altanami, a także kuźnia, która ma upamiętniać słynnych kowali z bajki "120 Przygód Koziołka Matołka". Nad stawem jest amfiteatr. Na odwiedzających Europejskie Centrum Bajki w Pacanowie czeka też wystawa pt. „Bajkowy świat” utrzymana w charakterze interaktywnej zabawy przy wykorzystaniu m.in. technik multimedialnych.

Z Pacanowa przez Książnice dojechaliśmy do Zborówka. Tu znajduje się Ośrodek Szkoleniowo Rekreacyjny, którego właściciel też jest zapalonym rowerzystą. Zaprosił nas do zwiedzenia Ośrodka gdzie jest też mały ogród zoologiczny. Są tu króliki,gołębie, strusie, konie i kucyki. Stąd już tylko 3km do Wisły. My kierujemy się do miejscowości Warszawa. Pamiątkowe zdjęcia i przejazd do Beszowej. Zatrzymujemy się przy kościele w Beszowej.

Około 1407 roku Wojciech Jastrzębiec, wówczas biskup poznański, ufundował w Beszowej świątynię p. w. Św. Piotra i Pawła. 9 lutego 1421 roku ów Wojciech Jastrzębiec już jako biskup krakowski i kanclerz królewski, przekazał kościół wraz z uposażeniem paulinom.Zakonowi Braci Św. Pawła Pierwszego Pustelnika. W 1657 roku klasztor w Beszowej przeżył na­jazd kozaków, a w 1658 roku został zajęty przez Szwedów, którzy zabili tu paulina, Walentego Czerniewicza. Należy zaznaczyć że w Beszowej przeorem był O. Kordecki, obrońca Jasnej Górykrakowski. Aktywna działalność duszpasterska Paulinów trwała na przestrzeni XVII wieku, ale nadchodzący wiek XVIII to okres stopniowej utraty znaczenia konwentu.17 kwietnia 1819 roku, konwent beszowski został skasowany. W klasztorze pozostał jako proboszcz tylko jeden zakonnik o. Hilarion Bobrowski, ówczesny prowincjał galicyjski. W roku 1830 powstał plan ratowania kościoła ,sklepienia nad nawą i prezbiterium zostały wyburzone około roku 1880, W miejsce wyburzonych sklepień zamontowano drewniane sklepienia tzw. pozorne deskowe i otynkowano je w roku 1913. W okresie II - giej wojny światowej podczas walk na Przyczółku Baranowsko Sandomierskim bomba zniszczyła Kaplicę św. Aniołów Stróżów i przejście łączące kościół z budynkiem klasztornym. Tych części budowli do dnia dzisiejszego nie odbudowano. Wygląd obecnej bryły samego kościoła jest taki jaki pozostał po ostatniej renowacji zakończonej w roku 1913.

Z Beszowej przez Borzymów i Wilkową na lody :) do Połańca. Osoby z Połańca są już u siebie, pozostała część grupy przez Rudę i Rytwiany wraca do Staszowa. Ogółem trasa liczyła sobie 90 km a uczestniczyło w rajdzie 18 osób. W Staszowie byliśmy ok. godz 17.00

Tekst i zdjęcia w GALERII

Andrzej Sochacki


Pamiętaj o zapoznaniu się z regulaminem imprez!
Regulamin imprez

Powiązane Artykuły

Drygulec – Sery Sandomierskie
·< 1 min
Rajd Andrzejkowy 2024
·< 1 min
Pieszy Rajd Niepodległościowy 2024
·< 1 min
Kalendarz imprez w 2024 roku
·3 min