PTTK Staszów, Wycieczka rowerowa do Konar na obchody 100 rocznicy bitwy pod Konarami. 17.05.2015
Uroczyste obchody setnej rocznicy bitwy pod Konarami, Konary 17.05.2015
W niedzielę 17.05.2015 r. rowerzyści ze Staszowa udali się do Konar. Trasa liczyła ok. 78 km i wiodła przez Staszów- Wiśniowa-Jurkowice - Olbierzowice –Konary-Góry Pęchowskie – Konary – Szczeglice – Moszyny - Staszów
W Konarach przy obelisku upamiętniającym bitwę odbyły uroczyste obchody setnej rocznicy bitwy pod Konarami, bitwy w której walczyli legioniści Józefa Piłsudskiego W dniach 16-25.05.1915 r. oddziały I Brygady Legionów Polskich wzięły udział w bitwie pod Konarami. W ciężkich walkach Brygada straciła 95 zabitych, 395 rannych i 54 zaginionych. Walki pozycyjne w tym rejonie trwały do 23.06.1915 r. Legioniści, którzy walczyli pod Konarami to byli ludzie z różnych warstw społecznych – chłopi, mieszczanie i ziemianie, prości i wykształceni, biedni i bogaci, młodzi i starsi.
W południe , przy obelisku upamiętniającym bitwę, mszę św. odprawił biskup pomocniczy diecezji sandomierskiej Edward Frankowski.
Odbył się też apel poległych a po nim oddana została salwa honorowa. Pod obeliskiem oficjalne delegacje złożyły wieńce i kwiaty. Historyczną oprawę zapewnili uroczystości członkowie grup rekonstrukcyjnych. Odwiedziliśmy też pobliski cmentarz wojenny legionistów polskich. Pod koniec lat trzydziestych podjęto decyzję o budowie w Górach Pęchowskich cmentarza legionistów polskich. W 1929 r., w pobliżu lasku kozinkowskiego, o który w 1915 r. toczył zacięte boje 1 pp L.P., postawiono pomnik. Planowano przenieść tu szczątki 119 żołnierzy Legionów Polskich poległych w 1915 r. Cmentarz założono na planie prostokąta o wymiarach ok. 20x40 m. wokół istniejącego pomnika. Ekshumacje i powtórne pogrzeby odbywały się w 1938 i 1939 roku. Pochowano prawdopodobnie 112 legionistów ekshumowanych z cmentarzy wojennych w Glinianach, Kurowie, Samotni, Bogorii, Iwanisk, Staszowa, Ostrowca, Bidzin, Włostowa, Obrazowa i Beradzi (Kozinek). Cmentarz został zniszczony po 1945 r. Został ogrodzony i odrestaurowany w latach dziewięćdziesiątych XX w.
Po południu przy pobliskim stoku narciarskim odbył się piknik legionowy, połączony z koncertem Orkiestry Reprezentacyjnej Sił Powietrznych Wojska Polskiego z Radomia i występami miejscowych artystów, prezentacją historyczną oraz pokazem wyszkolenia kawaleryjskiego w wykonaniu rekonstruktorów Kieleckiego Ochotniczego Szwadronu Kawalerii imienia 13 Pułku Ułanów Wileńskich. Chorągiew Rycerstwa Ziemi Staszowskie pod dowództwem Pawła Ciepieli też zaprezentowała pokaz pirotechniczny.
Patronat nad obchodami setnej rocznicy bitwy objął prezydent Bronisław Komorowski.
Tekst i zdjęcia
A.Sochacki